פרידה

מיכה היה… קשה להמשיך.

הנכון תמיד הוא: מיכה הוא… ומיד יש רשימה שלמה מה הוא מיכה. מתחילים אולי ב"מדען" וזה גם מדויק, אבל חלקי. מיכה הוא אדם שלם. וזה, למרות מגבלותיו מהשנים האחרונות, שאחרים במקומו ובמצבו היו רק גונחים ומעוררים רחמים, והוא מעולם לא ביקש, לא במילים שנתקשה בהן, ולא בהבעות פנים – שום רחמים. גם כשהיה מיוסר ומתקשה – לא ביקש לעצמו אלא רק קשב – כאותו הקשב שעוד בהיות מיכה בריא ושלם היה מעורר כשהתחיל להסביר דבר מופלא במדע: מייד היה קופץ אגרופו, והופכו למין סדנת ניסויים. ובאצבע על האגרוף היה מסביר את המופלא, והופכו למובן וכאילו פשוט.

המדע של מיכה לא היה הסברים של דבר קשה־הסבר, הוא היה הפיכת בלתי מובן – למובן לכל – פשוט ובהיר.

ואז היה מקמץ ידו לאגרוף ובידו בשניה מורה על סביכות הבעיה וגם על קלות פתרונה, וגם בימים שהתקשה לדבר – הכל היה נעשה אז לדבר דבור על אופניו.

מיכה מעולם לא כעס ולא דיבר סרה – גם כשהמכות שספג על גופו היו לא הוגנות ולא נסבלות, והוא לא גנח, ולא התלונן. מיכה תמיד היה אדם שלם: מה שידע – ידע בשלימות. ומה שאמר לשומעיו עשה גם את הקשה – למובן וקל ושלם.

לסקרנותו לא היה גבול. היא שעשתה אותו לאיש מדע, והיא שעשתה אותו לאיש חברה מרכזי. למה היכה אותו אלוהים ולמה ענש אותו: או שאין אלוהים או שיש לו תקופות חשכות.

למה מכולם הוריד עליו מכות – ומיכה היה תמיד איש שלם, איש מתון, ואיש רעים להתרועע. תמיד היה מעניין אצל מיכה ולאה. לא ריכלו ולא שחו תפלות, הוא בלא דיבור הכתיב עניין. וכשאמרו דבר של טעם היה מיכה מרים אצבע: שמעו שמעו.

ס. יזהר 25 למרץ, 2005

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s